Son dönemlerde özellikle büyük şehirlerde öğrenciden özel ders taleplerinin artışta olduğunu söyleyebiliriz. Peki bunun sebebi nedir? Velilerin öğrenciden özel dersi tercih etmelerindeki en önemli sebepler nelerdir?

 

Bu tercihin birkaç önemli sebebi bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralarsak;

 

Birincisi; Ekonomik olarak veliler birden fazla ders için öğretmenden özel dersi maddi olarak kaldıramamaktadırlar. Öğretmenden alınan 1,5 saatlik dersin ortalama olarak 120-200TL arasında olduğunu düşünürsek aylık olarak çok büyük bir meblağ ortaya çıkmaktadır. Veliler bunun yerine bilgileri taze olan üniversite öğrencilerinden saat ücreti 30-50TL arası bir ücretle öğrenciden özel dersi tercih etmektedirler.

 

İkincisi; Öğretmenler alanında uzmanlaşmış kişiler olduklarından genelde tek bir branşta özel ders verebilmektedirler. Son günlerde ise veliler bütün branşlarda öğrencilerine yardımcı olacak öğrenci öğretmenleri tercih etmektedirler.

 

Üçüncüsü; Öğretmenlerin genelde alt yaş grubundaki öğrencilerle onların seviyesine inerek frekans tutturmaları üniversite öğrencilerine göre daha zor gerçekleşmektedir. Özellikle derse ilgisi olmayan veya dersi sevmeyen ilköğretim öğrencilerinde dersi sevdirmede üniversite öğrencilerinin daha başarılı olduğu söylenebilir. Bu anlamda veliler hem abla/abi, hem rol-model, hem de derslerine yardımcı olsun düşüncesiyle üniversite öğrencilerinden özel ders almayı tercih ediyorlar.