Evet başlıkta belirtildiği şekilde veliler özel ders arayışlarında genelde düşük ücret ve yüksek verim beklemektedirler. Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki her öğrencinin yapısı ve doğası farklıdır. Bir öğretmen bütün farklı öğrenci tiplerinde aynı verimi sağlayamayabilir. Mesela sürekli derecelik öğrencilerle ders yapmış bir öğretmen başarı açısından alt gruptaki bir öğrenciyle frekans tutturamayabilir. Bu nedenle öğretmenin en verimli bir şekilde ders verebilmesi için o öğrenci modeline uygun olması gerekmektedir. Öğretmen tercihinde bu hususa dikkat edilmesi gerekir. Tersi yönde sürekli alt başarı grubundaki öğrencilerle çalışmış bir öğretmende derece yapabilecek bir potansiyeldeki öğrenciyle frekans tutturamayabilir.

Yukarıda belirttiğimiz kural üniversite öğrencisinden özel ders almak isteyen veliler içinde geçerlidir. Bazen özel ders aldığınız üniversite öğrencisinin Türkiye Derecesi yapmış olması öğrencinizin başarı durumuna göre bir dezavantaj haline gelebilir ve frekanslar uyuşmayabilir. Tabi bunun tam tersi de mümkün. Düşük ücret ama yüksek verim aranıyorsa hem öğrenciniz hem de üniversiteli öğretmeniniz için belirtilen konularda dikkat edilmelidir.